Štvrtok9. máj 2024, meniny má Roland, zajtra Viktória

Hrôzostrašný omyl, parlament schválil zákon proti domácim miláčikom: Operácie bez narkózy

Príprava psa na kastráciu
Príprava psa na kastráciu (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Operácie psov a mačiek budú od januára 2017 prebiehať bez uspania. Vyhlásil to dnes opozičný poslanec NR SR Zsolt Simon (nezaradený), podľa ktorého tento stav spôsobí už schválená novela zákona o liekoch, ktorú parlament odobril v októbri.

"Pri tejto novele vypustili možnosť, aby sa veterinárni lekári na Slovensku mohli legálne dostať k humánnym liekom. Nekúpia ich od distribútora ani od lekární, budú mať možnosť kúpiť ich len od držiteľa rozhodnutia o registrácii lieku, ktorý ani nemusí mať sklad na území SR," vysvetlil Simon s tým, že veterinárov nútime, aby nelegálne či pololegálne dovážali lieky zo zahraničia.

Podľa Simona sa humánne lieky v najväčšej miere využívajú pri liečení psov a mačiek či pri hospodárskych zvieratách. "Liek na uspanie či lokálne umŕtvenie je ten istý, ktorý sa používa v humánnej medicíne pri ľuďoch. Pýtam sa, majú veterinári týrať psy a mačky?" vyhlásil.

Opozičný poslanec upozornil, že nejde len o uspávanie zvierat, ale napr. aj o očnú masť, antibiotiká či roztok na čistenie rán. "Táto vláda vytvorila jeden obrovský problém. Vyzývam ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD), vládu a koaličných poslancov, aby na ďalšiu schôdzu v skrátenej lehote predložili návrh zmeny tohto zákona, ktorý vyrieši problém," dodal.

Samotná novela má zabezpečiť, aby lieky hradené z verejného zdravotného poistenia mohli vyvážať len ich výrobcovia a držitelia registrácií, nie distribučné firmy. Právna norma má teda riešiť chýbajúce lieky pre slovenských pacientov. Len vlani sa zo Slovenska vyviezli lieky asi za 280 miliónov eur. Po novom preto budú môcť lieky hradené z verejného zdravotného poistenia vyvážať len ich výrobcovia a držitelia registrácií, nie distribučné firmy. Odhaduje sa, že asi 130 z nich lieky do lekární nedodávalo.

"Nedostupnosť niektorých liekov v Slovenskej republike je závažným problémom. Pacienti sa veľmi často nevedia dostať k svojim liekom, ktoré im boli predpísané ošetrujúcim lekárom. Často pritom ide o lieky, ktoré sú život zachraňujúce," upozornilo v návrhu ministerstvo. Lieky na Slovensku sú po zmenách v roku 2012 jedny z najlacnejších v EÚ, vo väčšine prípadov ide o druhú najnižšiu cenu. "Tým sa lieky, ktoré sú na trhu v SR, stávajú atraktívne pre vývoz do členských štátov EÚ s výrazne vyššou cenou daného lieku," poukázal rezort.

Veterinári si budú môcť naďalej zakúpiť lieky v lekárni 

Veterinárni lekári, ktorí v praxi používajú lieky z lekárne, budú si ich môcť aj naďalej na veterinárny predpis v lekárni zakúpiť. Ak však budú potrebovať väčšie množstvo liekov, objednávku budú po novom adresovať držiteľovi registrácie lieku. Uviedlo ministerstvo zdravotníctva (MZ) v reakcii na výhradu opozičného poslanca Zsolta Simona (nezaradený).

"Ak však budú veterinári potrebovať väčšie množstvo liekov, objednávku budú po novom adresovať držiteľovi registrácie lieku (výrobcovi lieku). Pre veterinárov je dôležité, že novela nevylučuje možnosť spolupráce držiteľa registrácie a veľkodistribútora. Objednávka však musí byť adresovaná držiteľovi registrácie lieku, novelou zákona sa totiž zdôrazňuje, že práve ten bude mať najväčšiu zodpovednosť za prípadný nedostatok lieku na trhu," uviedla hovorkyňa MZ Stanislava Luptáková.

Simon vyhlásil, že pri novele zákona o liekoch bola vypustená možnosť, aby sa veterinárni lekári na Slovensku mohli legálne dostať k humánnym liekom. "Nekúpia ich od distribútora ani od lekární, budú mať možnosť kúpiť ich len od držiteľa rozhodnutia o registrácii lieku, ktorý ani nemusí mať sklad na území SR," vysvetlil opozičný poslanec s tým, že veterinárov nútime, aby nelegálne či pololegálne dovážali lieky zo zahraničia.

Podľa Simona sa humánne lieky v najväčšej miere využívajú pri liečení psov a mačiek či pri hospodárskych zvieratách. "Liek na uspanie či lokálne umŕtvenie je ten istý, ktorý sa používa v humánnej medicíne pri ľuďoch. Pýtam sa, majú veterinári týrať psy a mačky?" vyhlásil. Simon preto vyzval ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD), vládu a koaličných poslancov, aby na ďalšiu schôdzu v skrátenej lehote predložili návrh zmeny tohto zákona, ktorý vyrieši problém.

Viac o téme: OperáciaLiekyZsolt Simon
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu